Публікаційна активність (Publications)
Постійне посилання зібрання
Переглянути
Перегляд Публікаційна активність (Publications) за Дата публікації
Зараз показуємо 1 - 20 з 106
Результатів на сторінці
Налаштування сортування
- ДокументRiesling wines from Ukraine: specifics of the regional wines(Hochschule Geisenheim University, 2015) Tarasov A., Schüßler C., Hormuth M., Titlova O., Kameneva N., Rauhut D., Patzt C.-D., Tkachenko O., Jung R.
- ДокументФінансова стратегія та конкурентоспроможність підприємства: причинно-наслідкові зв’язки(2020) Лагодієнко, В. В.; Каламан, О. Б.В статті проведений аналіз основних складових поняття фінансової стратегії підприємства та виявлено фактори, які на неї впливають. Представлений погляд деяких провідних вчених щодо цієї категорії та показані їхні основні висновки щодо неї. Зображені наробки щодо причинно-наслідкових взаємозв’язків між фінансовою стратегією підприємства та його позицією на ринку та конкурентоспроможністю. Доведено, що запропонований підхід допоможе підприємству досягти бажаного стану як у фінансовому напрямі, так і з огляду стратегічної позиції.
- ДокументОцінка хімічного складу пастеризованих консервів з м'яса індички(2021) Синиця, О. В.На кафедрі «Технології м'яса, риби і морепродуктів» Одеської національної академії харчових технологій була розроблена технологія виробництва нового виду пастеризованих консервів з м'яса індички, яка дозволяє раціонально використовувати задні четвертинки індички, не піддаючи їх механічному обвалюванню. Розроблена нова технології виробництва пастеризованих консервів з м'яса індички направлена на розширення асортименту м'ясних виробів, одержаних з натуральних за походженням продуктів, з поліпшеними органолептичними показниками та раціональним використання сировини птахопереробного виробництва. У даній роботі було проведено дослідження хімічного складу, харчової та енергетичної цінності розроблених пастеризованих консервів з м'яса індички.
- ДокументУдосконалення технології підготовлення води для виробництва борошна(2021) Стрікаленко, Т. В.; Кінєва, Н. В.Важливою технологічною операцією, що передує отриманню якісних борошна і круп, є підготовка води для гідротермічного оброблення зерна. На підприємствах зернопереробної галузі досить часто використовують воду не з мережі централізованого питного водопостачання, а з власних артезіанських свердловин, що мають в кожному конкретному випадку свій неповторний склад води. Метою даної роботи було обґрунтування впровадження інноваційної технології (використання біоцидного реагенту комплексної дії на основі ПГМГ-гх) у системі водопідготовки на зернопереробному підприємстві ПП «Донець». За результатами виконаних досліджень розроблена математична модель, яка визначає пріоритетність впливу на параметри якості борошна досліджених показників якості води, що використовується на підприємстві, та дозволяє надати прогноз щодо перспектив зміни якості борошна при використанні рекомендованих способів оброблення води.
- ДокументПоєднання традиційності та інноваційності – якісна підготовка висококваліфікованих спеціалістів у виші(2021) Єгоров, Б. В.; Трішин, Ф. А.; Дец, Н. О.; Ланженко, Л. О.Підготовка якісних фахівців для ринку праці сьогодні вимагає поєднання традиційних підходів до навчання та впровадження до освітнього процесу інноваційних, інформаційних, діджиталізованих методів. Для оптимізації освітніх програм з якісними компетенціями необхідне залучення зовнішніх стейкхолдерів-роботодавців. Поєднання внутрішніх позицій вишу та зовнішніх поглядів бізнесу дозволить підготувати висококваліфікованого випускника.
- ДокументРозвиток інноваційного мислення майбутніх фахівців галузі гостинності(2021) Стрікаленко, Т. В.Розглядаючи інновації як ефективний інструмент обмеження ризиків, можна вважати, що розвиток інноваційної діяльності – це створення нового продукту, освоєння нових шляхів використання якогось продукту або впровадження сучасних форм організаційно-управлінської діяльності. Відсутність чи недостатність інноваційних заходів (дій) обумовлені найчастіше відсутністю знань і навичок пошуку, розробки інновацій у молодих фахівців, що здобувають вищу освіту сьогодні. Таким чином, управління знаннями в індустрії гостинності може бути вирішальним при розгляді інноваційного розвитку галузі, у тому числі – з огляду на важливість оздоровлення і відпочинку людей. Метою роботи є аналіз нашого досвіду формування інноваційної спрямованості мислення майбутніх фахівців галузі гостинності під час навчання у ЗВО, тоді, коли формуються професійне мислення та навички професійної майстерності.
- ДокументСучасні тенденції розвитку в готельно-ресторанному бізнесі(2021) Лебеденко, Т. Є.; Шунько, Г. С.; Новічкова, Т. П.Основним завданням фахівців у сфері ресторанного бізнесу стає створення конкурентних переваг та підвищення конкурентоспроможності. Боротьба за кожного гостя вимагає від підприємств готельно – ресторанного господарства модернізації, як в технологіях і обслуговуванні так і в свідомості. Розглянуто інструменти, які ресторатори використовують в конкурентній боротьбі за споживачів. Зроблено висновок, що з кожним роком сучасні тенденції розвитку в готельно – ресторанному бізнесі постійно змінюються в залежності від потреб гостей. Моніторинг ринку, відстеження інтересів та смаків споживачів має велике значення для власників ресторанів та усіх працівників індустрії гостинності.
- ДокументДослідження доцільності виробництва виноградних дистилятів з використанням суцвіть винограду(2021) Ходаков, О. Л.; Радіонова, О. В.; Вітвілюк, Є. І.На кафедрі технології вина і сенсорного аналізу Одеської національної академії харчових технологій спільно з крафтовим підприємством «Фрумушика Нова» в рамках наукової магістерської роботи були проведені дослідження, спрямовані на виробництва абсолютно нового продукту на основі винних дистилятів. Метою цієї роботи було вивчення доцільності отримання міцних алкогольних напоїв на основі винних дистилятів з екстрактом суцвіть винограду.
- ДокументВикористання автоматизованих систем в закладах сфери обслуговування в період пандемії COVID-19(2021) Кожевнікова, В. О.В сучасних умовах готельно-ресторанна та туристична сфера потребують відновлення і стимулювання для подолання негативних ефектів пандемії COVID-19. Особливу увагу експерти рекомендують приділяти діджиталізації галузі та стимулюванню пов’язаних з нею проектів.
- ДокументБізнес-процеси підприємств ресторанного та готельного господарств в умовах пандемії(2021) Камушков, О. С.Через пандемію підприємства ресторанного та готельного господарств зазнають значних втрат. Дуже гостро стоять питання перегляду структури доходів та розширення переліку послуг. В роботі розглянуто питання змін бізнес-процесів на підприємствах ресторанного та готельного господарств, що потребують уточнення.
- ДокументСучасна інфраструктура готельних комплексів(2021) Жовтяк, К. О.; Тітомир, Л. А.До основних факторів, які мають безпосередній вплив на склад інфраструктури, експерти відносять насамперед розташування і тип готельного комплексу, оскільки залежно від того курортний це комплекс чи туристично-оздоровчий комплекс, і буде відрізнятися склад і потужність об’єктів інфраструктури.
- ДокументПитання безпеки життя та діяльності маломобільних груп населення(2021) Фесенко, О. О.; Лисюк, В. М.За статистикою близько 30 - 50 % українців можуть вважатись в той чи іншій мірі маломобільними. Життєдіяльність такої групи населення, як правило, залежить від пристосованості навколишнього середовища до їхніх потреб та від допомоги оточуючих людей. Існують бар‘єри, які заважають маломобільним людям. Для вирішення цих питань розроблено Національну стратегію із створення безбар‘єрного простору в Україні на період до 2030 року, метою якої є створення фізичного, інформаційного, цифрового, соціального та громадянського, економічного та освітнього безбар‘єрного середовища для всіх груп населення, особливо маломобільних. В основі Стратегії лежать провідні документи: Конвенція про права осіб з інвалідністю; Європейська соціальна хартія; Конвенція ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок; міжнародна ініціатива ― "Партнерство Біарріц". В роботі в якості прикладу розглянуто вимоги діючого в Україні законодавства щодо доступності закладів ресторанного бізнесу та готельних підприємств для маломобільних груп населення.
- ДокументДвосторонні відносини «Україна – Південно-африканська республіка»: основа розвитку туризму(2021) Волох, А. О.Робота Посольства щодо розвитку двосторонніх відносин між Україною та Південно – Африканською Республікою (ПАР) спрямована на виконання пріоритетних завдань зовнішньополітичного відомства, посилення політичної, економічної, військово-технічної, інформаційної, культурної присутності України на Півдні Африканського континенту, активізації політичного діалогу з керівництвом країни перебування, зміцненням іміджу нашої держави, поглиблення дружніх відносин України з Південно-Африканською Республікою у всіх галузях.
- ДокументАналіз попиту на винні тури Молдови(2021) Калін, О. С.Республіка Молдова розташовується в південно-східному регіоні Європи, який вважається місцем походження виноградної лози. Молдова дуже сильно залежить від вина, воно вважається основою сільськогосподарського сектора. Розглянуто розвиток виноробства від зародження до наших часів, а також роботи, що ведуться по установці 156 туристичних покажчиків, які направляють до туристичних об’єктів, щоб залучити великий потік туристів.
- ДокументФестивальний туризм: стратегії розвитку(2021) Козловська, О. В.Фестивальний туризм (тематичний туризм, подієвий туризм) – різновид туризму, основна мета якого присвячена якій-небудь події. Унікальні тури, що поєднують в собі традиційний відпочинок та участь в найбільш видовищних заходах планети, поступово завойовують все більшу популярність. Обґрунтувано приналежність фестивального туризму, виділено його ознаки та надано визначення.
- ДокументПерспективи розвитку пляжного туризму в м. Одесі(2021) Покітко, М. О.За своїм рекреаційно-туристичним потенціалом м.Одеса займає одну з лідируючих позицій на національному ринку туристичних послуг та одним з найпопулярніших видів відпочинку є пляжний відпочинок. Розглянуто перспективи розвитку пляжного туризму в м. Одесі.
- ДокументГотелі Вірменії: досвід розвитку(2021) Гумашян, Г. А.У Вірменії дуже багато різних готелів, але є такі, які є обов’язковими до відвідування. Ці готелі відрізняються від основної маси і запам’ятаються всім без винятку мешканцям. В даній роботі надано огляд таких готелів.
- ДокументСвітовий ринок водних екстремальних турів(2021) Казімірова, М. І.Розглянуто переваги водного туризму та надано кілька порад для новачків, які тільки починають ознайомлюватись з цим видом туризму.
- ДокументОсобливості авторського туру(2021) Бондар, О. О.Розглянуто авторський тур як форму організації подорожі без участі великого туроператора, але за допомогою більш досвідченого в цій справі людини, відмінність авторського туру від пакетного, головні технічні та емоційні відмінністі.
- ДокументГотелі Італії: концепції гостинності(2021) Ревазова, А. В.В статі розглянуто особливості готельного сервісу Італії.