133 - Галузеве машинобудування
Постійне посилання зібрання
Переглянути
Перегляд 133 - Галузеве машинобудування за Дата публікації
Зараз показуємо 1 - 20 з 22
Результатів на сторінці
Налаштування сортування
- ДокументМодернізація лущильно-шліфувальної машини(ОНТУ, кафедра технологічного обладнання зернових виробництв, 2023) Хамутинський МаксимАктуальність теми Процеси лущення та шліфування є основними при виробництві крупів, а також використовуються в комбікормовій та борошномельній промисловості. Від організації та режимів обробки поверхні зерна в певній мірі залежить якість готової продукції, та витрати енергії на підприемствах зернопереробної галузі. Аналіз конструкції лущильно-шліфувальних машин показує, що найбільшого поширення набули машини типу А1-ЗШН-3 та їх аналоги. Вони відрізняються простотою конструкції, але мають суттєві недоліки: -вертикальна компоновка ротору не забезпечує достатньої жорсткості конструкції під дією вібрації; -недостатня продувка робочої зони машини зменшує інтенсивність обробки поверхні зерна. Також відсутні науково обґрунтовані рекомендації з найбільш раціональних режимів обробки поверхні зерна в дискових лущильно-шліфувальних машинах. Метою кваліфікаційної роботи є розробка такої конструкції лущильно-шліфувальної машини, яка дозволяє зменшити вплив вібрації та збільшити інтенсивність обробки поверхні зерна. Для досягнення поставленої мети: - виконано критичний огляд конструкцій лущильно-шліфувальних машин, наведено їх класифікацію, розглянуто опис патентів и винаходів; - запропоновано нову конструкцію лущильно-шліфувальної машини з горизонтальною компоновкою робочої зони; - розроблено нове конструктивне рішення для покращення продувки робочої зони машини, що забезпечує збільшення інтенсивність обробки поверхні зерна.
- ДокументМодернізація лущильно-шліфувальної машини(ОНТУ, кафедра Технологічного обладнання зернових виробництв, 2023) Хамутинський МаксимАктуальність теми Процеси лущення та шліфування є основними при виробництві крупів, а також використовуються в комбікормовій та борошномельній промисловості. Від організації та режимів обробки поверхні зерна в певній мірі залежить якість готової продукції, та витрати енергії на підприемствах зернопереробної галузі. Аналіз конструкції лущильно-шліфувальних машин показує, що найбільшого поширення набули машини типу А1-ЗШН-3 та їх аналоги. Вони відрізняються простотою конструкції, але мають суттєві недоліки: -вертикальна компоновка ротору не забезпечує достатньої жорсткості конструкції під дією вібрації; -недостатня продувка робочої зони машини зменшує інтенсивність обробки поверхні зерна. Також відсутні науково обґрунтовані рекомендації з найбільш раціональних режимів обробки поверхні зерна в дискових лущильно-шліфувальних машинах. Метою кваліфікаційної роботи є розробка такої конструкції лущильно-шліфувальної машини, яка дозволяє зменшити вплив вібрації та збільшити інтенсивність обробки поверхні зерна. Для досягнення поставленої мети: - виконано критичний огляд конструкцій лущильно-шліфувальних машин, наведено їх класифікацію, розглянуто опис патентів и винаходів; - запропоновано нову конструкцію лущильно-шліфувальної машини з горизонтальною компоновкою робочої зони; - розроблено нове конструктивне рішення для покращення продувки робочої зони машини, що забезпечує збільшення інтенсивність обробки поверхні зерна.
- ДокументМодернізація охолоджувача гранульованих комбікормів(ОНТУ, кафедра технологічного обладнання зернових виробництв, 2023) Журенок ОлександрАктуальність теми У цій роботі розглянуто питання забезпечення необхідної якості гранульованого комбікорму у процесі його охолодження. Проведено дослідження, виявлено необхідні залежності різних параметрів при гранулюванні та охолодженні комбікорму. На основі технологічних розрахунків показана необхідність застосування додаткового охолодження повітря, що подається в охолоджувальну колонку. Автоматична стабілізація функціонування процесу охолодження здійснюватиметься технічними засобами контролю та управління входять до комплекту агрегату додаткового охолодження. На основі техніко-економічних показників процесу гранулювання комбікормів розроблено рекомендації щодо розрахунку обчислень при відпуску готової продукції. Викладені питання за станом технологічного устаткування на підприємствах, поставлено і реалізовано технічне завдання, спрямоване на підвищення ефективності процесу охолодження гранул, зменшення енерговитрат. Основним завданням кваліфікаційної роботи є збільшення продуктивності цієї машини, оскільки це актуально у наш час і має велике значення для комбікормової промисловості. Метою кваліфікаційної роботи є виконати модернізацію охолоджувальної колонки гранульованих комбікормів, забезпечивши необхідну величину температури і вологості гранул, шляхом подання повітря в охолоджувач певної температури. Для досягнення поставленої мети визначенні завдання: - виконати огляд сучасного стану питання в області теми дипломного проекту; - представити опис технологічного процесу та потокової лінії, технологічні вимоги до сировини, напівфабрикатів і готової продукції; - виконати критичний огляд конструкцій охолоджувача гранул комбікормів, функціональних схем, їх класифікацію, опис патентів і винаходів; - провести дослідження по контролю якості охолодження гранул, технологічні процеси які проходять в робочої камері; - розробити систему охолодження гранул комбікорму з використанням охолоджувального обладнання.
- ДокументМодернізація охолоджувача гранульованих комбікормів(ОНТУ, кафедра Технологічного обладнання зернових виробництв, 2023) Журенок ОлександрУ цій роботі розглянуто питання забезпечення необхідної якості гранульованого комбікорму у процесі його охолодження. Проведено дослідження, виявлено необхідні залежності різних параметрів при гранулюванні та охолодженні комбікорму. На основі технологічних розрахунків показана необхідність застосування додаткового охолодження повітря, що подається в охолоджувальну колонку. Автоматична стабілізація функціонування процесу охолодження здійснюватиметься технічними засобами контролю та управління входять до комплекту агрегату додаткового охолодження. На основі техніко-економічних показників процесу гранулювання комбікормів розроблено рекомендації щодо розрахунку обчислень при відпуску готової продукції. Викладені питання за станом технологічного устаткування на підприємствах, поставлено і реалізовано технічне завдання, спрямоване на підвищення ефективності процесу охолодження гранул, зменшення енерговитрат. Основним завданням кваліфікаційної роботи є збільшення продуктивності цієї машини, оскільки це актуально у наш час і має велике значення для комбікормової промисловості. Метою кваліфікаційної роботи є виконати модернізацію охолоджувальної колонки гранульованих комбікормів, забезпечивши необхідну величину температури і вологості гранул, шляхом подання повітря в охолоджувач певної температури. Для досягнення поставленої мети визначенні завдання: - виконати огляд сучасного стану питання в області теми дипломного проекту; - представити опис технологічного процесу та потокової лінії, технологічні вимоги до сировини, напівфабрикатів і готової продукції; - виконати критичний огляд конструкцій охолоджувача гранул комбікормів, функціональних схем, їх класифікацію, опис патентів і винаходів; - провести дослідження по контролю якості охолодження гранул, технологічні процеси які проходять в робочої камері; - розробити систему охолодження гранул комбікорму з використанням охолоджувального обладнання.
- ДокументУдосконалення тістомісильної машини безперервної дії(ОНТУ, кафедра технологічного обладнання зернових виробництв, 2023) Клебанський АртемАктуальність теми В умовах ринкової економіки потрібні хлібопекарські підприємства малої потужності. У зв'язку з цим дуже важливо підвищити ККД технологічного обладнання та знизити його енергоємність, крім того, розробка малопродуктивного технологічного обладнання для малих підприємств є актуальною проблемою. Як випливає з аналізу різноманітних існуючих конструкцій тістомісильних машин, за невеликим винятком вони були створені кілька десятків років тому і пройшли тривалу промислову експлуатацію. Проведені теоретичні дослідження дозволили виявити у багатьох із них різні відхилення показників та недоліки робочого процесу від вимог раціонального режиму. При вдосконаленні тістомісу необхідно передбачити просту та зручну систему розбирання для очищення від хлібопекарського тіста робочого органу та робочої камери. Тістомісильні машини неперервного замішування компонентів є основою комплексно- механізованих потокових ліній по виробництву хлібобулочних виробів. Вони спрямовані на підвищення продуктивності праці та ефективності виробничих процесів. Питома вага використання машин даного класу у складі сучасних потокових технологічних ліній складає близько 60%. Окрім позитивних характеристик машини головним недоліком виступає обмежена можливість замішувати різноманітні компоненти так як вплив існуючих робочих органів на процес відбувається за рахунок адгезії середовища. Відтак конструкції робочих органів потребують подальшого дослідження та удосконалення. Метою кваліфікаційної роботи є: - Застосування знань при вирішенні даного технічного завдання, а саме удосконалення тістомісильної машини, в результаті придбання початкових конструкторських навичок; - ознайомлення з основними особливостями тістомісильних машин: опис технологічного процесу та робочих операцій, що виконуються машиною; технічні вимоги та умови на сировину; - описувати винаходи та патенти; - зробити висновки та обґрунтувати обраний напрямок проектування; - вносити технічні пропозиції; - виконати опис можливих варіантів та конструктивних та функціональних розробок; - розробити ескізний проект та описати функціональну схему. Провести технологічні, силові та кінематичні розрахунки. Розробити графічну частину, що містить: технологічну схему виробництва хліба, кінематичну схему, схему тістомісильного агрегату, складальний креслення, загальний вигляд тістомісильної машини, тощо.
- ДокументМодернізація комбінованої мийної машини для зерна(ОНТУ, кафедра технологічного обладнання зернових виробництв, 2023) Гаврих ВіталійАктуальність теми: Якість готової продукції борошномельних заводів значною мірою залежить від ефективності очищення і підготовки вихідної сировини, яке виконують у зерноочисних відділеннях цих підприємств. У складі технологічного обладнання потокових ліній зерноочистки застосовують комбіновані мийні машини, призначені для зменшення зольності зерна, вилучення гідродинамічно легких і гідродинамічно важких домішок, мікроорганізмів, плісняви, усунення сторонніх запахів. Зерно при цьому рівномірно зволожується, що позитивно впливає на процеси подальшої воднотеплової обробки зерна. Однак, в сучасних умовах гострого дефіциту господарсько-питної води в деяких місцевостях застосування комбінованих мийних машин неможливе, бо при питомій витраті води 1,5…2 л/кг митого зерна, не всі підприємства можуть це собі дозволити. Окрім того, продуктивність мийних машин Ж9-БМА і Ж9-БМБ дорівнює10 т/год, тоді як продуктивність сучасних потокових ліній складає 12 т/год. Досвід експлуатації цих машин виявив і деякі інші їх недоліки, наприклад, недосконалість ситових циліндрів і гінців відтискних колонок, тощо. Метою кваліфікаційної роботи є удосконалення конструкції комбінованої мийної машини Ж9-БМА: підвищення її продуктивності до 12т/год; скорочення питомого споживання води до рівня сучасних мийно-лущильних машин Ж9-БМШ, який складає 0,5 л/кг; удосконалення конструкції сита і гінців гінцево-бичового ротора відтискної колонки. Для досягнення цієї мети доцільно скористатись пропозицією винаходу №1708404, створеного фахівцями кафедри ТОЗВ, який дозволяє досягнути більш повного вилучення легких домішок і зменшити витрату води. Цьому сприяє усунення гідротранспортера митого зерна шляхом його заміни на роторний механічний перевантажувач, а також застосування тільки одного гідротранстортера для каміння замість двох. Використання зносостійкого сита і удосконалених гінців додатково усувають експлуатаційні недоліки мийної машини, яка тепер може широко застосовуватись у складі потокових зерноочисних ліній.
- ДокументДослідження та модернізація тістомісильної машини(ОНТУ, кафедра технологічного обладнання зернових виробництв, 2023) Покотило ВікторіяАктуальність теми Актуальність теми кваліфікаційної роботи полягає в проектуванні і створенні сучасного високопродуктивного технологічного устаткування, яке застосовується на виробничих підприємствах, як в хлібопекарській, так і в макаронній та кондитерській промисловості. Метою кваліфікаційної роботи є проектування тістомісильної машини безперервної дії з поліпшеними функціональними показниками в порівнянні з прототипом - машини Х-12Д в області інтенсифікації технологічних параметрів замісу і пластифікації тесту. Об'єктом дослідження кваліфікаційної роботи є модернізація тістомісильної машини безперервної дії Х-12Д, яка використовується для замісу хлібопекарського тіста, в зв’язку з поставленим завданням на модернізацію та розрахунок запропонованої конструкції. Кваліфікаційна робота включає в себе розрахунково-пояснювальну записку з малюнками, списком літератури та специфікаціями, а також графічну частину, виконану на шести аркушах формату А1, що складається з технологічної лінії виробництва хліба, що включає модернізовану тістомісильну машину, загального вигляду машини, складального креслення машини, функціональної та кінематичної схеми технологічної машини з таблицею мастила, складальних одиниць і ін. схемних рішень елементів модернізації. Записка також включає розділ правил безпечного обслуговування машини.
- ДокументРозробка конструкції енергоефективної сушарки на базі термосифонів(ОНТУ, кафедра процесів, обладнання та енергетичного менеджменту, 2023) Пройда АлінаУ даній дипломній роботі наведено критичний огляд існуючого облад- нання. Розроблено технічне завдання. Виконані необхідні розрахунки підтве- рджують працездатність машини. Розрахунково-пояснювальна записка включає 60 стор. Графічна частина включає - 6 листів А1
- ДокументУдосконалення конструкції темперуючого збірника для підприємств рибної промисловості(ОНТУ, кафедра процесів, обладнання та енергетичного менеджменту, 2023) Петровська ОлександраТемперуючий збірник марки ВВ-ТСШ. Темперуючий збірник призначений для підтримки продукту при заданій температурі за допомогою перемішуючих пристроїв з метою не допущення розшарування підготовленої маси. Об'єм роботи 80 сторінок, рисунків 20 шт., таблиць 1 шт., 10 джерел інформації. У дипломному проекті приведені - опис технологічного процесу, критичний огляд діючого обладнання з патентним пошуком. Виконані необхідні розрахунки. Приведені правила безпеки при експлуатації машини. До складу додатків входять специфікації креслень збірних одиниць.
- ДокументІнтенсифікація процесів екстрагування ефірних олій в умовах електромагнітного поля. Для підприємства Ені Фудз(ОНТУ, кафедра процессів, обладнання та енергетичного менеджменту, 2024) Рекеченський Євген ВалерійовичПояснювальна записка до дипломного проекту за темою: «Інтенсифі- кація процесів екстрагування ефірних олій в умовах електромагнітного поля. Для підприємства Ені Фудз» складається з 70 сторінок, 8 розділів 1 з яких являється розрахунковим, який у свою чергу складається з 6 підрозділів, також маються 28 рисунків серед яких 1 структурна схема, 5 таблиць, 26 спи- ска використаних джерел. Об`єкт дослідження: Інтенсифікація процесів екстрагування ефірних олій в умовах електромагнітного поля. Предмет дослідження: рослинна сировина. Мета дипломної роботи: вивчити технологію інтенсифікації процесів екстрагування ефірних олій в умовах електромагнітного поля. У даній роботі було проведено аналіз літературних джерел, на основ якого можна зазначити, що для інтенсифікації процесу екстракції олії з рос- линної сировини найперспективнішим є використання мікрохвиль. Також було описано технологічний процес отримання ефірної олії, представлено апаратурну схему даної лінії. Розроблені креслення екстрак- тора з мікрохвильовим інтенсифікатором, представлені його основні склада- льні елементи (корпус, шнеки, конусна кришка, штуцер, магнетрони, і.т.п). У технічному завданні на проектування або модернізацію викладені завдання на модернізацію екстрактора. У технічній проекті провели випробування на розрахунок на міцність та силовий розрахунок конструктивних елементів апарату. Виконані розрахунки, що підтверджують працездатність та надій- ність конструкції апарату.
- ДокументПідвищення енергетичної ефективності процесів концентрування харчових розчинів в умовах електромагнітного поля(ОНТУ, кафедра процессів, обладнання та енергетичного менеджменту, 2024) Ткаченко Максим АндрійовичДана робота присвячена розробці мікрохвильового вакуум випарного апарата в лінії виробництва томат-пасти з метою підвищення ресурсно та енергоефективності процесу. Сучасніхарчоконцентратнівиробництва активно експлуатуютьвакуум випарні установки, тепловівтратиякихдосягаютьнеймовірнихзначень. Окрім того, разом з відпрацьованимтеплоносієм до атмосферивиноситьсязначнакількість готового продукту у виглядідрібнодисперсного пилу, щотакож негативно впливає як на ресурсоефективністьпроцесу, так і на навколишнєсередовище. В результатіцьогопропонуєтьсявикористаннямікрохвильового вакуум випарного апарата,якийпідвищить енергоефективність в лінії виробництва томат-пасти. Мета роботи – Розробкамікрохвильового вакуум випарногоапарата для підвищенняресурсо- та енергоефективностіпроцесувиробництватомат-пасти. Об’єктдосліджень – вакуум випарний апаратв лініївиробництватомат- пасти. Предмет досліджень – механізм, кінетика та енергетикапроцесівутилізаціїтеплоти та міжфазногомасоперенесення. Методидосліджень – методианалітичногомоделювання, методитеоріїподібності, методиекспериментальногомоделювання.
- ДокументІнтенсифікація процесів зневоднення реологічних систем в умовах електро-магнітного поля. Для підприємства Ені Фудз(ОНТУ, кафедра процессів, обладнання та енергетичного менеджменту, 2024) Анцефоров Володимир ОлександровичПояснювальна записка до дипломоного проекту за темою: «Інтенсифікація процесів зневоднення реологічних систем в умовах електромагнітного поля. Для підприємства Ені Фудз» складається з 57 сторінок, 8 розділів, 1 з яких являється розрахунковим, який у свою чергу складається з 6 підрозділів, також маються 17 рисунків серед яких 1 структурна схема, 5 таблиць, 18 списка використаних джерел. Об`єкт дослідження: Інтенсифікація процесів зневоднення реологічних систем в умовах електромагнітного поля. Предмет дослідження: рослинна сировина. Мета дипломної роботи: вивчити технологію інтенсифікацію процесів зневоднення реологічних систем в умовах електромагнітного поля. У даній роботі було проведено аналіз літературних джерел, на основі якого можна зазначити, що для інтенсифікації процесів зневоднення реологічних систем в умовах електромагнітного поля є мікрохвилі. Описали технологічний процес отримання сушоної сировини. Виявили способи реалізації технологічного процесу. Обгрунтували модернізацію. Розробив креслення мікрохвильової печі. Представили її основні складові частини. У технічному проекті зробили опис та провели розрахунки ключових машин, і розрахували силовий розрахунок конструктивних елементів.
- ДокументРозробка опріснювача блочного виморожування(ОНТУ, кафедра процессів, обладнання та енергетичного менеджменту, 2024) Густ Сергій АндрійовичАктуальність роботи. В Україні вже давно назріває проблема питної води, оскільки за запасами доступних до використання водних ресурсів країна належить до малозабезпечених. У маловодні роки на території України формується лише 52,4 км3/рік стоку, тобто на одну людину припадає близько 1 тис. м3. Тим часом, за визначенням Європейської економічної комісії ООН, держава, водні ресурси якої не перевищують 1,7 тис. м3 стоку на рік на одну людину, вважається незабезпеченою водою. Серед 152 країн світу Україна за цим показником посідає 111 місце. У загальносвітовому обсязі водозабір з річок, озер, водоймищ становить 11,3 млрд. м3 , підземних джерел 2,5 млрд. м3, безпосередньо з морів 0,9 млрд. м3. На жаль, продукти людського господарювання у вигляді стічних вод уже дісталися навіть підземних горизонтів. Мета досліджень розробити установку для блочного виморожування морської води для побутового використання.
- ДокументПідвищення енергетичної ефективності процесів концентрування харчових розчинів з використанням теплового насосу(ОНТУ, кафедра процессів, обладнання та енергетичного менеджменту, 2024) Решетник Михайло ЮрійовичКваліфікаційна робота бакалавра містить 66 сторінок, 2 таблиць, 12 рисунків, список використаних джерел з 10 найменувань, 1 специфікація. Метою виконання роботи є розробка випарного апарату для отримання концентрованого виноградного соку. Об’єктом аналізу, є концентрований виноградний сік, предмет розробки - випарний апарат для отримання концентрованого виноградного соку.
- ДокументРозробка конструкції енергоефективної випарної установки(ОНТУ, кафедра процессів, обладнання та енергетичного менеджменту, 2024) Дядченко Артем ОлександровичУ даній дипломній роботі наведено критичний огляд існуючого обладнання. Розроблено технічне завдання. Виконані необхідні розрахунки підтверджують працездатність машини.
- ДокументМодернізація лущильника з гумованими вальцями в системі ІТ-сервісу обладнання(ОНТУ, кафедра технологічного обладнання зернових виробництв, 2024) Сагайдак ВадимЛущільни машини використовуються в круп'яному виробництві зернопереробної галузі. Є інтересом для дрібних заводів і фермерських господарств для переробки початкової сировини на місцях його вирощування і споживання готової продукції. Розроблена схема переробки дозволяє при мінімальних енерговитратах здійснити двох-трьох і більше разовий прохід сировини, що значно скорочує до того ж об'єм виробничих площ. Модернізація в цієї роботі полягає в забезпеченні рівномірності подання початкового продукту в робочу зону лущильної машини. У роботі приведена методика розрахунку лущильної машини з обгумованими вальцями. Проведені заходи по охороні праці обслуговуючого персоналу і автоматизації виробничої ділянки. Сучасна автоматизація на більшості українських борошномельних та комбікормових підприємствах дозволяє управляти технологічними процесами, наприклад за допомогою таких систем як SMART-INDIVIDUAL. При цьому, багато процесів регулюються в режимі, що вимагає досить високої кваліфікації обслуговуючого персоналу. В кваліфікаційної роботі розглянуті питання, пов'язані з модернізацією лущильника з гумованими вальцями. Викладені питання ІТ-сервісу технологічного обладнання на борошномельних підприємствах, розроблено технічне завдання, спрямоване на підвищення ефективності процесу подрібнювання зерна. Основним завданням цієї роботи є збільшення продуктивності лущильника з гумованими вальцями, оскільки це актуально у наш час і має велике значення для будь-якого підприємства що виробляє борошно шляхом роботи в умовах SMART-технологій.
- ДокументРозробка вакуумної контактної сушарки(ОНТУ, кафедра процессів, обладнання та енергетичного менеджменту, 2024) Касаткіна Олександра ОлександрівнаАктуальність роботи. Сільське господарство в Україна має великий потенціал розвитку. Ринок томатів по більшій мірі представлений вітчизняним виробництвом, незаповнені ніші в асортименті доповнюються продукцією іноземних виробників. В Україні займаються традиційним сезонним вирощуванням томатів на полях, а також вирощуванням на закритому ґрунті (в теплицях). Малий бізнес як такий, що спирається на підприємницьку діяльність невеликих фірм, які формально не входять до жодних господарських об'єднань, характеризується незалежним менеджментом, власним капіталом і динамічністю та відіграє значну роль у забезпеченні зайнятості у кожній розвиненій країні. Висока енергоємність ВВП в Україні є наслідком істотного технологічного відставання у більшості галузей економіки і житлово комунальній сфері, незадовільної галузевої структури національної економіки. Мета досліджень розробити вакуумну контактну сушарку для сушіння томатів для особистих присадибних господарств.
- ДокументРозробка конструкції енергоефективної сушарки(ОНТУ, кафедра процессів, обладнання та енергетичного менеджменту, 2024) Гаманюк Ростислав ПавловичУ даній дипломній роботі наведено критичний огляд існуючого облад- нання. Розроблено технічне завдання. Виконані необхідні розрахунки підтве- рджують працездатність машини.
- ДокументУдосконалення місильного органу тістомісильної машини та застосування ІТ-сервісу в системі її обслуговування(ОНТУ, кафедра технологічного обладнання зернових виробництв, 2024) Топал СвітланаВраховуючи постійно зростаючі вимоги до хлібобулочних виробів, особливо в умовах воєнного становища нашої країни, при використанні вітчизняної сировини, необхідно обґрунтовано проаналізувати існуюче обладнання та запропонувати нове бачення теорії замішування тіста. Запропонувати можливі варіанти удосконалення як конструкції робочого органу, так і можливі варіанти застосування ІТ – сервісу в системі її обслуговування. Цілий ряд моментів проходження стадійності тістоутворення в робочій камері тістомісильної машини вимагає вивчення та аналізу. Важливим є підвищення економічності технологічного обладнання та зменшення його енерговитрат. Актуальним є також розробка технологічного обладнання для підприємств малої потужності. З аналізу існуючих конструкцій тістомісильних машин, з’ясовуємо, що за невеликим винятком, більшість було створено кілька десятків років тому і вони мають тривалий промисловий досвід. Проведений аналіз дозволив виявити у багатьох з них різні відхилення ряду показників. При вдосконаленні тістомісильної машини слід обов'язково передбачати просту і зручну систему очищення від залишків тіста, зручність обслуговування робочої камери. Надважливим фактом є підвищення ефективності замісу та пластифікації, а також надійності роботи, важливе значення має раціональна форма робочих органів і їх кількість в камері. Метою кваліфікаційної роботи є: застосування знань при вирішенні даної технічної задачі, а саме дослідження і удосконалення тістомісильної машини.
- ДокументІТ-сервіс преса-гранулятора(ОНТУ, кафедра технологічного обладнання зернових виробництв, 2024) Стадніков ПавлоУ випускній кваліфікаційній роботі розглянуто сучасні види пресів-грануляторів, поточний стан комбікормової промисловості та перспективи розвитку машин даного призначення. Висновком в роботі є те, що є потреба проводити більше досліджень, аналізів та висновків по впровадженню та обслуговуванню цих машин в сучасній промисловості. Згідно положенню, наведено технічні вимоги та умови для сировини та готового продукту, а також зроблено висновки щодо вимог до пресів-грануляторів, враховуючи характеристики продукту. У процесі виконання роботи було розглянуто існуючі конструкції пресів-грануляторів. Таким чином, прес-гранулятор Б6-ДГВ, в порівнянні з іншими запропонованими конструкціями, продемонстрував найкращі результати. Пошук патентів і винаходів стосувався цієї теми. Було виявлено, що прес-гранулятор Б6-ДГВ можна модернізувати, збільшивши продуктивність за допомогою зміни конструкції матриці та роликів. Крім того, існує пропозиція заміни двох пресів-грануляторів Е8-ДГВ на один Б6-ДГВ. В результаті надано рекомендації. Технологічні, кінематичні та силові розрахунки, наведено в роботі. Результатом було підвищення продуктивності машини без значних змін у її конструкції, і модернізація та подальша експлуатація машини будуть не дуже дорогими. В результаті дослідження було зроблено висновки щодо загальної ефективності конструкції преса-гранулятора Б6-ДГВ, а також наведено напрямки ІТ-сервісного обслуговування машин даного призначення. Під час експлуатації та обслуговуванні машини велика частка уваги приділяється безпеці обслуговування та охороні праці.