Патенти на корисну модель (Utility model patents)
Постійне посилання зібрання
Переглянути
Перегляд Патенти на корисну модель (Utility model patents) за Дата публікації
Зараз показуємо 1 - 20 з 1133
Результатів на сторінці
Налаштування сортування
- Документ21453 Спосіб виробництва рибного білкового ізоляту(2007) Манолі, Т. А.; Памбук, С. А.Спосіб виробництва рибного білкового ізоляту, що передбачає екстракцію з подрібненої сировини міофібрилярних білків розчином NaCl, їх відділення від сполучної тканини центрифугуванням, осадження білків шляхом зміни рН розчину, подальшу нейтралізацію та сушіння, який відрізняється тим, що від сировини додатково відділяють саркоплазматичні білки водою, міофібрилярний білок осаджають та промивають від солі, а як сировину використовують дрібну нежирну рибу.
- Документ20175 Енергетичний напій(2007) Тележенко, Л. М.; Козонова, Ю. О.Енергетичний напій, що містить фруктові або овочеві соки та висококалорійні компоненти, який відрізняється тим, що як висококалорійний компонент він містить гідролізований у соку ферментативним шляхом крохмаль борошна гороху.
- Документ27633 Спосіб приготування бісквітного напівфабрикату(2007) Іоргачова, К. Г.; Капетула, С. М.; Макарова, О. В.; Салавеліс, А. Д.Спосіб приготування бісквітного напівфабрикату, що передбачає збивання меланжу з цукром, введення у збиту масу пшеничного борошна вищого сорту та есенції, заміс тіста, формування його і випікання, який відрізняється тим, що у збиту масу додатково вводять амарантове борошно у співвідношенні пшеничного борошна і амарантового борошна 3:1.
- Документ26164 Спосіб одержання інгібітора ліпази(2007) Черно, Н. К.; Крусір, Г. В.; Мочуляк, В. В.Спосіб одержання інгібітора ліпази, що передбачає подрібнення насіння рапсу, екстракцію органічним розчинником і наступне видалення розчинника під вакуумом при 480 мм рт.ст. і температурі 40 °С, який відрізняється тим, що екстракцію здійснюють сумішшю хлороформу й етанолу при їх об'ємному співвідношенні (1,5-2,5:1) відповідно.
- Документ28698 Спосіб очищення рослинної олії з імпульсною регенерацією фільтрувальних елементів(2007) Гросул, Л. Г.; Гросул, О. Л.; Гапонюк, О. І.; Яцкова, Т. Й.; Опришко, О. В.Спосіб очищення рослинної олії з імпульсною регенерацією фільтрувальних елементів, що передбачає подачу суспензії до робочого об'єму фільтра горизонтального дискового сітчастого, прокачування її крізь фільтрувальні елементи при нерухомих дисках, надходження фільтрату до порожнини пустотілого вала ротора, відведення очищеної олії з фільтра та регенерацію фільтрувальних елементів, який відрізняється тим, що регенерація фільтрувальних елементів відбувається за рахунок імпульсного прокачування рециркулюючих потоків очищеної олії крізь фільтруючу перепону у зворотному до робочого напрямку.
- Документ26171 Спосіб отримання прісної води шляхом виморожування(2007) Бурдо, О. Г.; Коваленко, О. О.; Євдокимова, О. О.Спосіб отримання прісної води шляхом виморожування, який передбачає занурення у ємність з рідиною стрижневих робочих органів, відведення тепла від поверхні стрижневих робочих органів, наморожування на них блоків льоду, вилучення робочих органів з ємності, витримування їх на повітрі при температурі вище 0°С, видалення розсолу у ємність, знімання з робочих органів блоків льоду та їх топлення, який відрізняється тим, що додатково під час виморожування рідину піддають механічному перемішуванню в діапазоні значень відцентрованого числа Рейнольдса .
- Документ24388 Спосіб одержання ферментного препарату з глутамінтрансферазною активністю(2007) Капрельянц, Л. В.; Зинов’єв, А. А.Спосіб одержання ферментного препарату з глутамінтрансферазною активністю, що включає культивування мікроорганізмів класу актиноміцетів на поживному середовищі, яке містить крохмаль, дріжджовий екстракт, білковий гідролізат, а також солі магнію, калію і фосфорної кислоти, який відрізняється тим, що як культуру актиноміцетів використовують мікроорганізм Streptomyces mobaraensis, який культивують на поживному середовищі, що містить наступні компоненти, %: поліпептон 1,5-2,5 розчинний крохмаль 1,5-2,5 К2НРО4 0,1-0,3 MgSО4 0,1-0,3 дріжджовий екстракт 0,1-0,3.
- Документ28675 Композиції сухих борошняних сумішей підвищеної харчової цінності(2007) Моргун, В. О.; Жигунов, Д. О.; Крошко, О. С.Суха борошняна суміш, що містить борошно пшеничне хлібопекарське вищого сорту та харчову добавку, яка відрізняється тим, що як харчову добавку містить борошно гречане.
- Документ26506 Динамічно зрівноважений зубчато-важільний механізм(2007) Амбарцумянц, Р. В.; Тутаєв, С. В.Динамічно зрівноважений зубчато-важільний механізм, який містить нерухоме центральне колесо, сателіти, водило, важелі, що з'єднують сателіти з вихідною ланкою, який відрізняється тим, що ведена ланка з'єднана рухомо з двома і більше важелями, з'єднаними рухомо з кривошипами, жорстко закріпленими з сателітами, і число важелів, з'єднуючих сателіт із вихідною ланкою, строго дорівнює числу сателітів.
- Документ21451 Спосіб визначення безпеки харчових продуктів з рослинної сировини(2007) Пилипенко, Л. М.; Вікуль, С. І.; Гайдукевич, Д. К.; Пилипенко, І. В.Спосіб визначення безпеки харчових продуктів з рослинної сировини, що включає оцінку біологічного впливу речовини об'єкта, що перевіряється, на тест-об'єкт, який відрізняється тим, що біотестування проводять у два етапи, при цьому на першому етапі тест-об'єкт вирощують у стандартних умовах, далі переносять тест-об'єкт на 4-12 годин в досліджувані розчини харчових продуктів, а як тест-об'єкти використовують кореневі рослинні клітини.
- Документ24831 Спосіб виробництва ковбасних виробів(2007) Віннікова, Л. Г.; Гарбуз, В. Г.; Глушков, О. А.1. Спосіб виробництва ковбасних виробів, що включає підготовку м'ясної сировини, подрібнення, соління, приготування фаршу, додавання добавки, формування батонів і термічну обробку, який відрізняється тим, що як добавку використовують препарат "Ековіт", що містить, мас. %: премікс харчовий 1,5-2,5 гречку 1,5-2,5 рис 7,0-9,0 овес решта, який додають в кількості 6-17 % до маси м'ясної сировини. 2. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що при виробництві варених ковбас добавку "Ековіт" додають в кількості 7-12 % до маси м'ясної сировини. 3. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що при виробництві напівкопчених ковбас добавку "Ековіт" додають в кількості 6-8 % до маси м'ясної сировини. 4. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що при виробництві ліверної ковбаси добавку "Ековіт" додають в кількості 12-17 % до маси м'ясної сировини.
- Документ26157 Спосіб автоматичного керування процесом виробництва натурального оцту(2007) Красіля, І. М.; Муратов, В. Г.Спосіб автоматичного керування процесом виробництва натурального оцту, що включає вимірювання та регулювання температур культуральної рідини в кожному із окислювачів бродильної батареї шляхом зміни витрати охолоджувальної води через теплообмінники окислювачів, вимірювання витрати сусла на вході першого окислювача батареї, вимірювання концентрації оцту в першому і в останньому окислювачі батареї, регулювання концентрації оцту шляхом зміни витрати сусла на вході першого окислювача бродильної батареї, який відрізняється тим, що додатково використовують допоміжний регулятор концентрації оцту, який пропорційно до суми різниці поточного і заданого значень концентрації в останньому окислювачі батареї, інтегралу та диференціалу від цієї різниці змінює поточне завдання основному регулятору концентрації оцту, яке одночасно коректують за допомогою упереджувача Сміта пропорційно результату вимірювання поточної витрати сусла на вході першого окислювача батареї, причому основний регулятор концентрації змінює витрату сусла на вході першого окислювача пропорційно сумі різниці поточного і заданого значень концентрації в першому окислювачі, інтегралу та диференціалу від вказаної різниці.
- Документ14123 Комбікорм для собак(2007) Єгоров, Б. В.; Воєцька, О. Є.Комбікорм для собак, що містить м'ясний компонент, борошно м'ясо-кісткове, борошно рибне, пшеницю, премікс, який відрізняється тим, що додатково містить овес, м'ясний компонент у ви- гляді субпродуктів 1 категорії та м'ясних обрізків і жирову композицію, при такому співвідношенні компонентів в 1кг комбікорму, г: пшениця екструдована - 150, овес екструдований - 300, обрізки яловичі - 135, серце яловиче - 110, печінка яловича - 40, м’ясо-кісткове борошно - 100, рибне борошно - 65, жирова композиція - 90, премікс - 10.
- Документ21485 Композиція інгредієнтів комплексних наповнювачів при виробництві преміксів(2007) Єгоров, Б. В.; Макаринська, А. В.; Браженко, В. Є.1. Композиція інгредієнтів комплексних наповнювачів, що містить інгредієнт рослинного походження та інгредієнт мінерального походження, яка відрізняється тим, що як інгредієнт рослинного походження вона містить висівки пшеничні, як інгредієнт мінерального походження - кормову крейду за наступним співвідношенням вказаних компонентів, мас. %: висівки пшеничні 70-75 вапнякове борошно 25-30. 2. Композиція за п. 1, яка відрізняється тим, що вказані компоненти містяться за наступним співвідношенням, мас. %: висівки пшеничні 10-15 вапнякове борошно 90-85. 3. Композиція за п. 1, яка відрізняється тим, що вказані компоненти містяться за наступним співвідношенням, мас. %: висівки пшеничні 50-55 вапнякове борошно 50-45.
- Документ26209 Спосіб одержання інгібітора ліпази(2007) Черно, Н. К.; Крусір, Г. В.; Мочуляк, В. В.Спосіб одержання інгібітора ліпази, що передбачає подрібнення насіння рапсу, екстракцію органічним розчинником і наступне видалення розчинника під вакуумом 480 мм рт.ст. при температурі 402 ºС, який відрізняється тим, що процес здійснюють у дві стадії, на першій з яких одержують рапсову муку шляхом екстрагування подрібненого насіння рапсу гексаном протягом 5,5-6,5 годин та наступного видалення розчинника, а на другій стадії отриману таким чином рапсову муку піддають шестикратному екстрагуванню етанолом при об'ємному співвідношенні рапсова мука : етанол 1 : 10 протягом 25-35 хв., супернатанти відокремлюють, об'єднують і видаляють розчинник.
- Документ26177 Спосіб виробництва консервів з грибів шампіньйонів(2007) Безусов, А. Т.; Д’яконова, А. К.; Наконечна, Ю. Г.Спосіб виробництва консервів з грибів шампіньйонів, що передбачає інспекцію та підготовку сировини, обробку та консервування, який відрізняється тим, що після миття свіжі цілі гриби замочують в 0,1 % водному розчині метабісульфіту натрію протягом 18 годин при температурі 4 °С, потім піддають вакуумуванню в попередньо нагрітій до 95 °С заливці (маринаді) з утворенням надлишкового тиску - 90 кПа, бланшують у 0,3 % розчині лимонної кислоти протягом 5 хвилин при температурі 96 °С, швидко охолоджують, фасують і піддають стерилізації.
- Документ21401 Спосіб підготовки комплексних наповнювачів при виробництві преміксів(2007) Єгоров, Б. В.; Макаринська, А. В.; Браженко, В. Є.Спосіб підготовки комплексних наповнювачів при виробництві преміксів, що включає приймання висівок, вилучення сторонніх домішок, накопичення висівок в бункерах, сушіння, просіювання для розподілу на фракції, здрібнення та змішування з компонентом із гідрофільною здатністю, який відрізняється тим, що змішування з компонентом із гідрофільною здатністю проводять перед сушінням, процес сушіння відбувається за рахунок змішування висівок з компонентом із гідрофільною здатністю та витримування суміші у накопичувальних ємностях протягом 4 годин, а як компонент з гідрофільною здатністю використовують вапнякове борошно.
- Документ18607 Спосіб отримання шляхом виморожування концентрованих рідких продуктів(2007) Бурдо, О. Г.; Коваленко, О. О.; Мілінчук, С. І.; Хоренко, Д. О.; Василів, О. Б.Спосіб отримання шляхом виморожування концентрованих рідких продуктів, що передбачає занурення у ємність з попередньо охолодженим продуктом стрижневих робочих органів, відвід тепла від поверхні стрижневих робочих органів, наморожування на них блоків льоду, вилучення робочих органів з ємності, витримування їх на повітрі при температурі вище 0° С, збір розчину, який стікає з блоків льоду та його змішування з концентрованим розчином і знімання з робочих органів блоків льоду, який відрізняється тим, що додатково продукт під час виморожування піддають обробці акустичними коливаннями, з частотою 18-23 кГц.
- Документ18505 Абсорбційно-дифузійний холодильний агрегат(2007) Тітлов, О. С.; Очеретяний, Ю. О.; Захаров, М. Д.Абсорбційно-дифузійний холодильний агрегат, що містить генераторний вузол, випарник, дефлегматор, конденсатор із зоною конденсації і зливним каналом, абсорбер, магістраль рідкого аміаку, ресивер міцного розчину, частково заповнений рідиною, який відрізняється тим, що на вході дефлегматора встановлений віддільник рідини, а між зливним каналом конденсатора і магістраллю рідкого аміаку установлена ємність, частково заповнена рідким аміаком таким чином, що вихід зливного каналу конденсатора знаходиться під рівнем рідини, при цьому в ресивері міцного розчину в об’ємі рідини встановлена горизонтальна перфорована пластина.
- Документ18460 Спосіб екстрагування з твердого тіла(2007) Бурдо, О. Г.; Ряшко, Г. М.Спосіб екстрагування з твердого тіла, що передбачає контактування твердого тіла з розчинником та діяння на систему тверде тіло - розчинник при періодичній зміні тиску, який відрізняється тим, що як тверде тіло використовують тверду рослинну сировину, а періодичну зміну тиску в інтервалі від 0,04МПа до 0,16МПа здійснюють шляхом обробки системи імпульсним мікрохвильовим полем з частотою хвиль 2450 ± 0,05Мгц.