Роботи 2023 року
Постійне посилання на фонд
Переглянути
Перегляд Роботи 2023 року за Назва
Зараз показуємо 1 - 20 з 40
Результатів на сторінці
Налаштування сортування
- ДокументПроект системи кондиціювання і вентиляції виставкового центру на 130 відвічувачів в місті Львів.(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) Тригубчака Павла ПавловичаДо розробки прийнято проект системи кондиціювання і вентиляції виставкового центру на 130 відвічувачів в місті Львів. Актуальність теми ґрунтується на забезпеченні допустимих параметрів мікроклімату в приміщеннях. Систему вентиляції вибираємо в залежності від району будівництва, теплотехнічних показників огороджувальних конструкцій та типу будівлі. Система вентиляції виставкового центру повинна відповідати вимогам економікі, гігієни та безпеки в пожежному відношенні. Метою даної роботи є: забезпечення комфортних умов мікроклімату в приміщеннях виставкового центру; вибір і обґрунтування схеми організації повітрообміну та кількості припливних і витяжних систем в споруді; підбір вентиляційного обладнання та перерізу трубопроводів для витяжних і припливних систем вентиляції; економія еноергозабезпечення системи. Виставковий зал - це приміщення для демонстрації предметів, які представленні на громадський огляд. Виставковий зал відповідає важливим вимогам - місткість, надійна система безпеки і протипожежної охорони, оснащення відповідним експозиційним обладнанням та сховищем для виняткових випадків загрози життю, транспортна доступність та інше. Першими виставковими залами були будь-які великі споруди (палаци, манежі та ін.). Організація великих міжнародних промислових виставок у другій половині ХІХ ст. привелаъ до необхідності будівництва спеціальних приміщень і павільйонів. Об’єднання виставкових залів дозволило створити обширні виставкові комплекси (всесвітні виставки в Парижі (1937 р.), НьюЙорку (1939 р.), Брюсселі (1958 р.) та ін. У галузі сфери послуг і туризму виставкові зали використовуються для проведення спеціалізованих виставок сервісного і туристичного призначення, і, як правило, є об’єктами туристичноекскурсійного показу.
- ДокументПроєкт камери заморожування м’яса в напівтушах продуктивністю 13т. на добу для фермерського господарства, Вінницька область.(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) ОЛІЙНИКА МИХАЙЛА СЕРГІЙОВИЧАТехніка низьких температур пройшла стадії становлення й бурхливого розвитку, у результаті чого в другій половині століття вона проникнула в усі сфери діяльності людей. Це пов'язане з тим, що холодильна техніка наполегливо затребувана як необхідний засіб захисту сфер перебування людей, заощадження й раціонального використання природних ресурсів в умовах росту чисельності населення Землі. Приріст населення створив глобальні економічні й екологічні проблеми, необхідність рішення яких зажадала залучення нових високих технологій, до яких ставиться холодильна й криогенна техніка. Використання штучного холоду – важлива умова зберігання якості і зниження витрат харчових продуктів при їх заготівлі, транспортуванні, зберіганні, переробці та реалізації. Основні ланки цього ланцюга повинні бути повністю забезпечені холодом як у кількісному, так і в якісному відношенні. Завданнями холодильного підприємства є термічна обробка і зберігання великих мас швидкопсувних продуктів, організація безперервного холодильного ланцюга й виробництво продукції з використанням штучного холоду, створення спеціального технологічного режиму на всіх стадіях її промислової переробки, систематичне підвищення ефективності виробництва шляхом найбільш повного використання виробничих ресурсів робочого часу. Сьогодні широкого застосування набули малі холодильні машини для децентралізованого Заморожування камер термообробки та зберігання харчових продуктів. Це холодильні камери харчових підприємств для Заморожування та заморожування сировини та готової продукції. Найважливішим технологічним чинником при камерному заморожуванні є термін циклу даного процесу. Він включає як безпосередньо термін заморожування продукту, так і час, необхідній для додаткових операцій при експлуатації камери, а саме завантаження, вивантаження продукції та відтайку камерних приборів Заморожування від снігової шуби.
- ДокументПроєкт камери охолодження м’яса в напівтушах продуктивністю 13т. на добу для фермерського господарства, Вінницька область(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) Карапетяна Артема ОлександровичаВикористання штучного холоду – важлива умова зберігання якості і зниження витрат харчових продуктів при їх заготівлі, транспортуванні, зберіганні, переробці та реалізації. Основні ланки цього ланцюга повинні бути повністю забезпечені холодом як у кількісному, так і в якісному відношенні. Техніка низьких температур пройшла стадії становлення й бурхливого розвитку, у результаті чого в другій половині століття вона проникнула в усі сфери діяльності людей. Це пов'язане з тим, що холодильна техніка наполегливо затребувана як необхідний засіб захисту сфер перебування людей, заощадження й раціонального використання природних ресурсів в умовах росту чисельності населення Землі. Приріст населення створив глобальні економічні й екологічні проблеми, необхідність рішення яких зажадала залучення нових високих технологій, до яких ставиться холодильна й криогенна техніка. Завданнями холодильного підприємства є термічна обробка і зберігання великих мас швидкопсувних продуктів, організація безперервного холодильного ланцюга й виробництво продукції з використанням штучного холоду, створення спеціального технологічного режиму на всіх стадіях її промислової переробки, систематичне підвищення ефективності виробництва шляхом найбільш повного використання виробничих ресурсів робочого часу. Сьогодні широкого застосування набули малі холодильні машини для децентралізованого охолодження об’єктів термообробки та зберігання харчових продуктів. Найважливішим технологічним чинником при камерному охолоджуванні є термін циклу охолодження. Він включає як безпосередньо термін охолодження продукту, так і час, необхідній для додаткових операцій при експлуатації камери, а саме завантаження, вивантаження продукції та відтайку камерних приборів охолодження від снігової шуби.
- ДокументПроєкт камери охолодження м’яса в напівтушах продуктивністю 3 т. на добу для фермерського господарства, м. Ужгород(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) КУЗНЄЦОВА ВЛАДИСЛАВА ОЛЕКСАНДРОВИЧАТемою проекту передбачається проектування камери охолодження м’яса у напівтушах, продуктивністю 3 т/добу у м. Ужгороді. Ужгород – обласний центр на західному кордоні України , безпосередньо на кордоні із Словаччиною. Багаті традиції малого бізнесу цього привітного невеликого містечка відомі ще з часів Австро-Угорської імперії. Саме тому невелика продуктивність запроектованої камери як найбільше підходить саме для цього регіону. Тваринництво на Прикарпатті та на Закарпатті розвинені із давніх часів і будь-які, традиційні чи новітні, технології потребують найскорішого охолодження м’яса після забою сільгосптварини.
- ДокументПроєкт компресорного цеху портового холодильника для зберігання цитрусових ємністю 830 т., м. Херсон.(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) Кравченко Кирила РуслановичаПромисловий холодильник – не споруда, яка призначена для охолодження, заморожування та зберігання швидкопсувних харчових продуктів за низьких температур. Великий холодильник промисловий функціонує як самостійне підприємство включає: охолоджуваний склад з автомобільними та залізничними платформами; машинне та конденсаторне відділення холодильної установки; адміністративно-побутовий корпус та ін. будівлі та споруди. Портові холодильники призначені для зберігання продуктів, що експортуються або імпортуються, або продуктів, що транспортуються між внутрішніми портами з перевалкою вантажів із суден-рефрижераторів в ізотермічні вагони або навпаки. Портові холодильники споруджують у морських і річкових портах. Вони недовго зберігають продукти, що надходять з виробничих, заготівельних та інших холодильників і після підготовки відвантажують на судна-рефрижератори. Крім того, портові холодильники обслуговують перевезення продуктів, що швидко псуються, між портами і виконують функції розподільчих холодильників для населення того міста, в якому вони розташовані. Для портових холодильників характерні великі обсяги вантажних операцій, операцій із огляду, сортування і карантинної витримці продуктів, навіщо передбачаються спеціальні приміщення. Ці холодильники відрізняються високим ступенем механізації вантажних робіт, зокрема для завантаження та розвантаження суден. Місткість та обладнання портових холодильників повинні бути обрані з урахуванням прийому, навантаження та розвантаження суден-рефрижераторів, прийнятих для водного басейну, в якому розташований холодильник. Портові холодильники грають важливу роль у забезпечуватнні безперервності холодильного ланцюга всіх етапах виробництва та обігу продукції від виробництва до споживача.
- ДокументПроєкт спеціалізованого холодильника для збереження замороженого м’яса та напівфабрикатів ємністю 730 т., м. Миколаїв(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) Болбаса Дмитра РуслановичаХолодильником називається підприємство, призначене для охолоджування,заморожування і зберігання швидкопсувних продуктів при заданих низьких температурах. Від звичайного складу холодильник відрізняється наявністю холодильної установки і теплоізоляції. Окрім охолоджуваної частини (камер), холодильник має приміщення для компресорного цеху, трансформаторної підстанції, котельної, адміністративно-побутових приміщень, вестибюлів, і ін. Холодильники мають характерні особливості. 1) У них обробляються і зберігаються коштовні, такі, що досить швидкопсуються продукти, що вимагають для свого збереження підтримки температур нижче за температуру зовнішнього довкілля і певної відносної вологості. 2) Теплота і волога зовнішнього повітря прагнуть проникнути в холодильник, що вимагає створення спеціальних конструкцій обгороджувань для зменшення проникнення теплоти і вологи всередину приміщень. 3) Великий об'єм переміщуваних вантажів, і необхідність швидкого їх розвантаження вимагають широкого вживання транспортних пристроїв. 4) До них пред'являються високі санітарні вимоги. Холодильники можна класифікувати по різних ознаках. Кожен тип холодильника має свої особливості, які доводиться враховувати при проектуванні і експлуатації. Перш за все, холодильники розрізняються за цільовим призначенням. Ця класифікація, як найповніше відображає особливості роботи холодильників і їх устаткування. Наявність всіляких холодильних підприємств відповідає завданням здійснення безперервного холодильного ланцюга, під яким розуміють сукупність холодильників різних типів і організацію взаємного зв'язку між ними, завдяки якому харчові продукти, починаючи з моменту виробництва і кінчаючи вжитком знаходяться під постійною дією низьких температур, що забезпечує високу якість продуктів навіть при тривалому їх зберіганні. Окремі типи холодильників є, таким чином, ланками безперервного холодильного ланцюга.
- ДокументРозробка компресорного цеху портового холодильника для зберігання бананів і екзотичних плодів ємністю 730 т., м. Одеса(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) НОСЕНКО НІКІТИВикористання штучного холоду – важлива умова зберігання якості і зниження витрат харчових продуктів при їх заготівлі, транспортуванні, зберіганні, переробці та реалізації. Основні ланки цього ланцюга повинні бути повністю забезпечені холодом як в кількісному, так і в якісному відношенні. Завданнями холодильного підприємства є термічна обробка і зберігання великих мас швидкопсувних продуктів, організація безперервного холодильного ланцюга і виробництво продукції з використанням штучного холоду, створення спеціального технологічного режиму на всіх стадіях її промислової переробки, систематичне підвищення ефективності виробництва шляхом найбільш повного використання виробничих ресурсів робочого часу. Широке застосування холоду в усіх галузях харчової промисловості дозволяє забезпечити ритмічність виробництва, раціональне використання основних фондів,високу якість продукції. В даний час стоїть задача створення і впровадження у виробництво сучасних і високопродуктивних і цілком автоматизованих технологічних апаратів для збереження і переробки харчових продуктів. Ємність внутрішнього ринку холодильних складів далека від насичення, тому що запити клієнтів часто є унікальними, що обумовлює необхідність проектування «під замовника», але при цьому лише деякі великі компанії мають можливість побудувати холодильні склади для власних потреб у зв'язку з високою вартістю таких робіт. Біля однієї третини (29,4%) споживачів потребують холодильних складах вже через 1-2 роки, що свідчить про значний потенціал ринку. Портові холодильники використовують для зберігання харчових продуктів, що перевозяться водним транспортом. У них здійснюється перевалка харчових продуктів з суден-рефрижераторів на залізничний і автомобільний транспорт і навпаки, тому їх відносять до групи транспортноекспедиційних. Будуються такі холодильники в річкових і морських портах. В останній час портові холодильники виконують роль розподільних. В крупних містах України такі холодильники призначаються для рівномірного забезпечення населення продуктами харчування, виробництво яких носить сезонний характер, протягом усього року.
- ДокументРозробка компресорного цеху портового холодильника для зберігання цитрусових ємністю 630 т., м. Миколаїв.(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) НОСЕНКО ДАНІЕЛЯФрукти, овочі, цитрусові - важливіші джерела поживних речовин і вітамінів без яких нормальна життєдіяльність організму людина практична неможлива. Створення запасів плодоовочевої продукції у свіжому і переробленному вигляді важлива задача кожної держави. Розгляд інформації про багатовіковий досвід зберігання плодоовочевої продукції в природних умовах, а також виконані дослідження в цій галузі, підтверджує можливість зберігання плодів, овочів, цитрусових і в домашніх умовах, але цілорічне забезпечення потреб населення, надійне продовження строків зберігання можливо тільки при зниженні температури до 0 0С. Щорічнозростає будівництво холодильників в усіх країеах, що експортують фрукти. В споживчих регіонах фрукти зберігаються до роздрібного розпродажу в спеціалізованих або загальних холодильниках розподільчого типу. На холодильники, що розташовані в регіонах споживання, фрукти, овочі, цитрусові надходять в росортованому, добре упакованому і охолодженому стані. Тому головною функцією цих холодильників є зберігання і відвантаження. Питомий місткістний показник системи зберігання, що свідчить про частку загальної місткості холодильників, яка припадає на одного мешканця країни, повинен знаходитися на рівні не нижче 118 - 125 кг на одну людину. Мінімальна місткість окремих холодильників загальної структури знаходиться в межах 1000 тон. Холодильники місткістю приблизно 500 тон можуть не підключатися до загальної енергосистеми, а забезпечуватися нетрадиційними та екологічно безпечними джерелами енергії (сонячна, біонергетика, вторинні енергоресурси. Актуальним є повертання до використання масивних будівельно-ізоляційних конструкцій замість сендвіч-панелей. Треба передбачати перехід до безпечних холодильних агентів достатньо високої видатності, або використання холодильних агентів природнього походження, наприклад аміаку. Задачу тривалого зберігання, товарної обробки, створення умов для цілорічного виробництва харчової продукції допомагають вирішити спеціалізовані портові холодильники для цитрусових.
- ДокументРозробка компресорного цеху холодильника для зберігання томатів і винограду ємністю 300 т., м. Умань(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) Басса Альберта МихайловичаУкраїна за 30 років Незалежності пройшла непростий шлях з точки зору становлення і розвитку економіки. Ми справді велика аграрна держава. Це визначається відомими економічними параметрами — частка в структурі ВВП, частка в структурі експорту, частка в зайнятості, інвестиціях, валовій доданій вартості, частка у сплачених податках тощо. Українська економіка переживає складні воєнні часи, і експортувати рослинну сировину складно. Минулий рік в українців тепер назавжди буде асоціюватись з початком повномасштабного вторгнення російських загарбників на нашу землю. Нещадна війна залишила свій кривавий слід не тільки в душах і серцях українських громадян, а й негативно відобразилась на економіці нашої країни.
- ДокументРозробка конвеєрного морозильного апарату для заморожування риби в блок-формах продуктивність 300 кг/годину.(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) Дідок Костянтина ІвановичаВикористання штучного холоду – важлива умова зберігання якості і зниження витрат харчових продуктів при їх заготівлі, транспортуванні, зберіганні, переробці та реалізації. Основні ланки цього ланцюга повинні бути повністю забезпечені холодом як у кількісному, так і в якісному відношенні. Сучасна техніка низьких температур пройшла стадії становлення й бурхливого розвитку, у результаті чого в другій половині століття вона проникнула в усі сфери діяльності людей. Це пов'язане з тим, що холодильна техніка наполегливо затребувана як необхідний засіб захисту сфер перебування людей, заощадження й раціонального використання природних ресурсів в умовах росту чисельності населення Землі. Приріст населення створив глобальні економічні й екологічні проблеми, необхідність рішення яких зажадала залучення нових високих технологій, до яких ставиться холодильна й криогенна техніка. Завданням холодильного підприємства є термічна обробка і зберігання великих мас швидкопсувних продуктів, організація безперервного холодильного ланцюга й виробництво продукції з використанням штучного холоду, створення спеціального технологічного режиму на всіх стадіях її промислової переробки, систематичне підвищення ефективності виробництва шляхом найбільш повного використання виробничих ресурсів робочого часу. Широкого використання набули швидко морозильні апарати безпосереднього охолодження. Залежно від способи розміщення замороженого у вантажного відсіку розрізняю апарати цього типу з ланцюговим конвеєром, гравітаційно–конвеєрні та стрічкові. В даних апаратах продукт заморожується в металевих блок-формах прикріплених на конвеєрі, спеціальними шарнірами. Для зменшення усихання при заморожуванні блоків риби використовують блок-форми с кришками. Блок-форми є невід’ємною частиною апарату. Рух повітря створюється від центрованим вентилятором з двостороннім всмоктуванням. Електродвигун вентилятора винесений за охолоджуваний контур апарата.
- ДокументРозробка плиточного апарату для заморожування м’яса в блоках продуктивністю 230 кг на годину(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) ГОЛИШЕВА ДМИТРА РУСЛАНОВИЧАШтучний холод використовується в багатьох галузях народного господарства: в хімічній, нафтопереробній, газовій, косметичній, фармацевтичній промисловості, в будівництві, медицині в торгівлі, на транспорті, у побуті. Використання штучного холоду – важлива умова зберігання якості і зниження витрат харчових продуктів при їх заготівлі, транспортуванні, зберіганні, переробці та реалізації. Основні ланки цього ланцюга повинні бути повністю забезпечені холодом як в кількісному, так і в якісному відношенні. Завданнями холодильного підприємства є термічна обробка і зберігання великих мас швидкопсувних продуктів, організація безперервного холодильного ланцюга і виробництво продукції з використанням штучного холоду, створення спеціального технологічного режиму на всіх стадіях її промислової переробки, систематичне підвищення ефективності виробництва шляхом найбільш повного використання виробничих ресурсів робочого часу. Штучного охолодження, тобто процесу зниження температури об’єкту нижче температури навколишнього середовища досягають двома шляхами: а) використовують штучний холод вироблений спеціальними холодильними машинами; б) використовують штучний холод акумульований в обмеженому просторі. Акумулювання штучного холоду шляхом заготівлі льоду та його застосування при температурі , близькій до 0С робить цей спосіб енергетично та економічно доцільним. За допомогою льодосоляних суміші, зокрема хлориду кальцію і льоду можливо зменшити температуру плавлення аж до –550С. Та слід пам’ятати, що температурною межею штучного охолодження є температура наближена до абсолютного нуля –273,150С. До того ж, температурний рівень навколишнього середовища в наземних умовах зазнає відчутних колихань. Він не підлягає регулюванню, що не відповідає вимогам сучасного матеріального виробництва, життя та побуту людей.
- ДокументРозробка системи вентиляції і кондиціювання повітря розважального комплексу на 130 відвідувачів, м. Житомир.(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) Серова Євгенія МаксимовичаНаразі дитячі розважальні центри стали невід'ємною частиною торговорозважальних центрів, кафе, ресторанів, супермаркетів та аеропортів. Дитячий розважальний центр став відмінним вирішенням питання активного та корисного часу проведення дітей, а також є незамінним помічником батьків. Розважальний центр є яскравим і барвисто оформленим приміщенням, в якому поєднуються ігровий комплекс для активного проведення часу та пристосування для розвиваючих ігор. Ігровий комплекс сконструйований з м'яким ігровим лабіринтом, гіркою, басейном із різнобарвними пластиковими кульками, батутом, сходами, смугами перешкод та іншим ігровим інвентарем. Таке проведення часу має не тільки розважальний характер, а й розвиваючий: Діти зміцнюють свою фізичну форму; Розвивають фантазію, спритність, логічне мислення; Поліпшують координацію рухів; Спілкуються з однолітками та заводять нових друзів; Таким чином, наявність дитячого розважального центру вирішує проблему батьків, як організувати дітям дозвілля розумно та максимально весело. Коли батьки займаються своїми справами, діти розважаються в безпеці. Все обладнання у дитячому розважальному центрі має бути абсолютно безпечним. Ігрові елементи зазвичай виготовлені з якісних матеріалів. При їх розробці приділяється особлива увага безпеці та надійній експлуатації. Сітка запобігає падінню, а м'яке покриття у вигляді матів захищає від ударів. Всі тверді частини ігрового обладнання обмотані м'яким покриттям, а елементи кріплення захищені чохлами. Всі проходи та тунелі продумані так, щоб діти могли легко пролазити.
- ДокументРозробка системи вентиляції і кондиціювання повітря пекарні при торговому центрі площею 100 м 2 , м. Луцьк.(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) Ткаченко Сергія ВіталійовичаКондиціонування повітря - це надання йому і автоматична підтримка необхідних тепловологісних якостей. При цьому на відміну від загально обмінної вентиляції і опалювання при кондиціонуванні протягом круглого року і особливо в теплий час в приміщенні можна підтримувати будь-які параметри внутрішнього повітря, незалежно від зовнішніх метеорологічних умов і змінних надходжень в приміщення тепла і вологи. Комплекс технічних засобів за допомогою яких здійснюється кондиціонування повітря називається системою кондиціонування повітря (СКП). У СКП входять устаткування для здійснення всіляких процесів обробки повітря, його переміщення і розподілу, джерела тепло - і холодопостачання , засоби автоматичного регулювання, дистанційного керування і контролю, насоси і трубопроводи, місцеві підігрівачі, осушувачі і зволожувачі, а також допоміжне електроустаткування. Системи кондиціонування, як правило, забезпечуються засобами очищення повітря від пилу, бактерій і запахів: підігрівання, зволоження і осушення його: переміщення, розподілу і автоматичного регулювання температури повітря, його відносної вологості, а інколи і засобами регулювання газового складу і іонного змісту повітря.
- ДокументРозробка системи кондиціювання та вентиляції повітря пентхаусу площею 130 м2 в Київській області(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) ГУТАРЄВА ВЛАДИСЛАВА ОЛЕКСАНДРОВИЧАТемою проекту передбачено розробка системи кондиціювання і вентиляції повітря для пентхаусу площею 130 м. кв., Київська обл. Сьогоднішній темп життя, сучасні технології призводять до того, що клімат змінюється. І вже навіть в нашій країні без кондиціонерів, регулювання холод-тепло, очищення та іонізації повітря просто не обійтися. Зараз кондиціонер встановлений майже в кожному будинку, магазині, будьякому закритому громадському місці. Поставити кондиціонер в квартирі досить просто, а ось в приватному будинку - вимагає відповідального підходу. Закладка системи вентиляції, кондиціонування та рекуперації має бути проведена на етапі створення креслень і проектування будинку. Система кондиціювання грає важливу роль в будинку. Вона охолоджує або нагріває повітря. Зволожує або підсушує. А також така техніка очищає повітря, підтримує правильну циркуляцію повітряних мас. Можна виділити три основні види систем кондиціонування для приватного будинку - спліт-система, міні-спліт і VRF-система. Спліт-система передбачає установку кондиціонера в кожній кімнаті, а на фасаді будинку - зовнішні модулі. Це один з найпростіших способів кондиціонування. При виборі цього варіанту враховується вартість кондиціонеру. Є бюджетні варіанти, які виконують найпростіші функції - нагрівання та охолодження повітря. Середній варіант - більш надійний, тут вже властива функція очищення повітря. І еліт - це якісна кліматична техніка, яка забезпечує всі можливі функції з підтримки потрібної температури в будинку, очищає та іонізує повітря.
- ДокументРозробка системи кондиціювання та вентиляції повітря приміщення музею міського електротранспорту, м. Одеса(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) ОЛЕФІРЕНКА ВОЛОДИМИРА ОЛЕКСАНДРОВИЧАУ якості об’єкту завдання було вибрано третє одеське трамвайне депо, на базі якого нещодавно було створено зразковий цех з обслуговування вагонного складу та музей трамваїв в Одесі. Третє трамвайне депо побудували до 1911 року. Проектував його відомий одеський архітектор Лев Влодек, а будівництвом керував не менш відомий архітектор Семен Ландесман. Депо назвали "Великий Вокзал". Воно розташовувалося поряд із жвавим базаром і так званим Великим вокзалом на станції Одесса-Товарна, який обслуговував рейси тих потягів, які зараз мають статус місцевих і приміських. На момент будови в комплекс депо входили критий ангар для вагонів на чотири бокси по чотири шляхи в кожному, адміністративний корпус, побутовий корпус, електропідстанція і кузня. З боку вулиці Степовой до боксів депо примикала тупикова кінцева на декілька шляхів. У 1925 році депо перейменували - тепер вона стало називатися "Депо імені Ілліча" на честь того самого Ілліча, який помер роком раніше. Далі за радянських часів розвиток депо полягав в тому, що побудували новий виробничий корпус і тупік для вагонів між кузнею і ангаром. Депо отримало ушкодження від артилерійського обстрілу і авіанальотів під час оборони Одеси 1941 року - оскільки воно знаходилося біля важливої залізничної станції. Під час окупації його законсервували і використали як майданчик для стоянки несправних трамваїв. Депо відновили в 1948-1949 рр. - два бокси в 1948, і два бокси в 1949-му. Обслуговувати пасажирські трамваї і повноцінно працювати депо почало 7 листопада 1948 року. У 1946-52 роках на території депо також розміщувалася служба вантажоперевезень.
- ДокументРозробка системи кондиціювання і вентиляції повітря приміщення студентської їдальні «BISTRO» на 230 посадкових місця, м. Харків.(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) Олійника Дмитра ОлександровичаЗдоров'я, працездатність, та й просто самопочуття людини в значній мірі визначаються умовами мікроклімату і повітряного середовища в житлових і громадських приміщеннях, де він проводить значну частину свого часу. Якщо говорити про фізіологічному впливі на людину навколишнього повітря, то слід нагадати, що людина в добу споживає близько 3 кг їжі і 15 кг повітря. Що це за повітря, яка його свіжість і чистота, душно, спекотно або холодно людині в приміщенні, багато в чому залежить від інженерних систем, спеціально призначених для забезпечення повітряного комфорту. Серед таких систем можна виділити: систему вентиляції, систему опалення (або комбіновану опалювально-вентиляційну систему) і систему кондиціонування повітря (ВКВ). Повітряне опалення, поєднане з вентиляцією, створює в приміщенні цілком задовільний мікроклімат і забезпечує сприятливі умови повітряного середовища. ВКВ представляє собою систему більш високого порядку (з великими можливостями). Принципова перевага полягає в тому, що, крім виконання завдань вентиляції та опалення, ВКВ дозволяє створити сприятливий мікроклімат (комфортний рівень температур) в літній, жаркий період року, завдяки використанню в своєму складі фреонової холодильної машини. На тепловідчуття людини впливають в основному такі чотири чинники: - температура повітря - вологість повітря, - швидкість переміщення, - температура огороджувальних поверхонь приміщення. При різних комбінаціях цих параметрів теплові відчуття людини можуть здаватися однаковими.
- ДокументРозробка системи кондиціювання і вентиляції повітря бібліотеки ВСП «ОТФК ОНТУ» на 93 посадкових місця(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) Скупий Данило ДмитровичЦентральна система кондиціонування є різновидом центральної системи вентиляції і поєднує в собі дві функції – вентиляцію та кондиціювання. Склад центральної системи кондиціонування Принципово центральна система кондиціонування складається з: центрального кондиціонера; джерела холоду (компресорно-конденсаторний блок, чиллер); магістральних повітроводів; повітроводів у приміщеннях; повітророзподільних і повітрозабірних пристроїв. Основна відмінність центральної системи кондиціонування від центральної системи вентиляції в продуктивності установки (витрати повітря набагато більші), а також в обов'язково наявні секції охолодження. Іноді помилково називають центральною системою кондиціонування мультизональну систему кондиціонування (VRV у Daikin, VRF у Mitsubishi Electric). Принцип дії центральної системи кондиціонування і мультизональної системи кондиціонування принципово різний. В одній холодоносієм є повітря і подається певна кількість свіжого зовнішнього повітря, в іншій – холодоносій – фреон і подача свіжого повітря зовсім необов'язкова. Джерелом холоду для центрального кондиціонера може служити компресорно-конденсаторний блок з фреоновим теплообмінником, або холодильна машина (чиллер) з водяним теплообмінником. Раніше в центральних кондиціонерах як джерело холоду використовувалася камера зрошення. Відмінною особливістю повітроводів системи кондиціонування є необхідність їх хорошої теплоізоляції, щоб уникнути конденсації вологи на стінках повітроводів і втрати холоду.
- ДокументРозробка системи кондиціювання і вентиляції повітря для приватного будинку площею 153 м2(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) Скибенко Дмитра РуслановичаПереймаючись питанням вибору кондиціонера для своєї обителі, багато людей розраховують знайти в будь-якій статті однозначну відповідь. Насправді, все не так просто, і є безліч факторів, які необхідно враховувати. Адже правильно підібрана техніка стане гарантією Вашого комфорту, відсутності зайвих витрат та головного болю. Благо, сучасні рішення дозволяють виконати роботи із збереженням будь-якого стилю, без шкоди внутрішньому оздобленню та зовнішньому вигляду будівлі. Підбираючи кондиціонер для будинку, зазвичай керуються принципами, які застосовуються і для інших об'єктів – враховується обсяг приміщення, додаткові джерела тепла, необхідність вентиляції тощо. Однак у цьому випадку є деяка перевага, наприклад у порівнянні з квартирами, де конструктивні особливості приміщень найчастіше не дозволяють встановлювати щось відмінне від звичайних настінних спліт-систем. У процесі планування системи кондиціювання для приватного будинку або котеджу «арсенал», проектувальника, окрім традиційних «сплітів», може включати й інші типи пристроїв: мультисистеми, касетні, канальні, підлогові, стельові кондиціонери і навіть мультизональні (VRF та VRV-системи) . Кожен з них має свої плюси та мінуси, і звідси виникає цілком природне питання: «На якому саме кондиціонері зупинити свій вибір?». Касетні кондиціонери - хороший варіант для прихованого монтажу в гіпсокартоні або підвісній стелі, але в будинках з двома і більше поверхами, як правило, створюються конструкції, в яких відстань між перекриттям і самою стелею не дозволяє помістити касетний внутрішній блок. Тому зазвичай вони встановлюються в кімнатах, над якими розташоване горище, іноді мансарда.
- ДокументРозробка системи кондиціювання і вентиляції повітря для таунхаусу на п’ять квартир загальною площею 630 м2., Київська обл. _(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) СІМІНЕНКА МИХАЙЛА ЮРІЙОВИЧАПротягом декількох останніх років в секторі житлової нерухомості набув популярності новий вид житла, який називається таунхаус. Слід зазначити, що перші таунхауси почали будуватись в Україні ще в 2000-х роках, але в ті часи така нерухомість зустрічалася дуже рідко і мало кого цікавила. В цей же час для жителів європейських країн таунхауси були вже звичним поняттям. Наприклад, в країнах Балтії міські споруди такого типу почали будуватися ще в кінці 19-го століття. Але в ті далекі часи будинки такого типу будувалися виключно для аристократичного суспільства і заможних мешканців. Зовсім інший формат отримали таунхауси як житло в нашій країні. Сьогодні житло в таких будівлях найчастіше відноситься до класу “економ” і значно рідше вважається елітною нерухомістю. Однак і тут бувають винятки – на ринку висуваються й пропозиції для багатих людей. В країнах Європи люди вже давно прагнуть жити у власному будинку, оскільки це більш комфортно і затишно на відміну від проживання в багатоповерхівці. Якщо при цьому вдається значно здешевити проект приватного будинку, тоді вигода буде ще більшою. Для зменшення вартості найпопулярнішим вважається рішення, коли будинки з’єднуються з двох сторін з такими ж сусідніми будинками. Це дозволяє комфортно почувати себе на земельній ділянці незначного розміру. Ось внаслідок таких міркувань і почали з’являтися перші таунхауси, що містять по декілька з’єднаних між собою приватних будинків.
- ДокументРозробка системи кондиціювання і вентиляції повітря залу засідань ТОВ «Вінницька птахофабрика» на 293 посадкових місць(ВСП "ОТФК ОНТУ", Відділення Енергетичних систем, 2023) Пруби Дмитра СергійовичаОсновною метою кондиціювання повітря є створення та автоматичне підтримання у приміщенні оптимальних параметрів повітряного середовища. Мікроклімат приміщення - це метеорологічні умови внутрішнього середовища приміщення, що визначаються діючими на людину сполученнями температури, відносної вологості, швидкості пересування повітря і теплового випромінювання. Оптимальними називаються параметри повітряного середовища, які при тривалому й систематичному впливі на людину забезпечують збереження нормального теплового стану організму без напруження реакції терморегуляції. Вони забезпечують почуття теплового комфорту і створюють підставу для високої працездатності.